30 let od mise UNPROFOR

V pátek 7. října 2022 jsem se zúčastnil na dvoře Národního památníku na Vítkově slavnostního nástupu k 30. výročí zahájení mise UNPROFOR. Sešlo se nás 241 válečných veteránů a také jsme obdrželi pamětní odznaky.

Po 30 letech bylo obtížné poznat kamarády a bývalé spolubojovníky. Přeci jen už je to pár let a u většiny i pár kilo navíc. Zub času taktéž ukázal, jak umí být zvláštní. Nakonec pomohlo sestavení celku podle původních jednotek a rozproudila se debata. Tuto debatu utnul nácvik celého ceremoniálu.

Samotný nácvik ukázal, že mnozí již odvykli nástupům, což doložil i poslední povel „rozchod“. Při něm za normálních okolností voják vyšlápne celou nohou s dupnutím. Většina přítomných měla snahu reagovat správně, ale tělo to vidělo jinak a proto znělo mnoho „au“, „sakra“ a jiných podobných výrazů, směřujících k vlastním kloubům.

Nakonec ale všichni vydrželi až do konce. Nástup je ukázkou naší připravenosti i po letech. Posléze se uskutečnil krátký raut, diskuze s hosty a hlavně mezi sebou. Vítání bylo mnohdy vlažnější, o což bylo loučení vřelejší. Nerad bych opakoval, co již bylo napsáno na oficiálních stránkách a uvedeno v oficiálních pramenech (viz níže). Pro mě osobně to byl další krok směrem k novodobým veteránům a jejich připomenutí pro společnost.

Lidé vnímají veterány většinou jako ty z druhé světové války, avšak těch bohužel razantně ubývá. Nás novodobých naopak přibývá. Mnozí jsme prošli ne jednou, ale více misemi a operacemi a to jak mírovými, tak i bojovými. Mám za to, že je nás již kolem 16 000. Zhruba polovina z tohoto počtu aktivně slouží.  Jsem rád, že jsem oživil některé kontakty a především si uvědomil, že jsem opravdu válečný veterán a to zatraceně hrdý válečný veterán. Doufám, že v budoucnu proběhnou podobné vzpomínkové akty pro všechny další mise a další veterány a připomenutí jejich nasazení.

Dále viz https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/30-let-od-mise-unprofor–ministryne-ocenila-prislusniky-1–praporu–ktery-se-mise-ucastnil-239494/ a https://youtu.be/SQ1RRVPwXQE a https://www.rajce.net/a18183599.

Pprap. v z. René Langr

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.