Portréty k památníku obětem okupace

V interiéru bývalé Obchodní akademie v Kolíně – dnešního gymnázia – se nachází pamětní deska sochaře Vladimíra Jana Hnízda. Připomíná oběti okupace z let 1939-1945,odhalení se váže k roku 1947. Později, v roce 1981 přibyla destička se jménem Ing. Karla Hladečka a v roce 1982 druhá pro npor. Františka Vaníčka, spolu s reliéfem přísahající dlaně a nápisem „VĚRNI ZŮSTANEME“ pro každého z nich (více o reliéfu např. zde http://www.vhu.cz/exhibit/karel-pokorny-verni-zustaneme-1945). Profesor Karel Hladeček v letech 1932 – 1934 na (tehdejší) Obchodní akademii vyučoval, František Vaníček v této škole v letech 1930 – 1934 studoval. Členové KVH Pevnost Mikulov ve spolupráci s gymnáziem Kolín realizovali malý projekt, spojený s doplněním této pamětní soustavy o tváře jmenovaných.

Na podzim roku 2019 byl proveden první, osobní průzkum stavu památníku v budově gymnázia. Poté vznikl nápad dodat do pamětní soustavy takové prvky, které oba muže přiblíží žákům, vyučujícím a ostatním, kteří kolem památníku prochází. Tomáš Langr navrhl grafickou podobu portrétu a Helena Novotná dodala text, oboje ve spolupráci s pracovníky kolínského archivu a Regionálního muzea v Kolíně. Fotografie na portrét inženýra Hladečka pochází z archivu autorů, foto npor. Vaníčka z kolínského archivu. Portréty a celkovou grafickou úpravu dle zadání vyhotovila firma Print-shop.cz z Pardubic.

Při další návštěvě Kolína na podzim roku 2021 jsme na gymnáziu představili náš záměr s doplněním pamětní soustavy. Předali jsme panu řediteli první portrét a zahájili práci na druhém. V prosinci byl portrét hotov a zaslán na gymnázium. Ve třetím prosincovém týdnu jsme obdrželi informaci o upravené pamětní soustavě a její fotodokumentaci.

Děkujeme kolektivu gymnázia Kolín za udržování památníku obětem okupace a podporu při jeho rozšíření o portréty obou zemřelých.

signal-2021-12-15-07-40-17-273

Podrobnější fotogalerie zde.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Karel Hladeček. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.